Prijava prebivališč v času izvrševanja ukrepov preprečevanja širjenja nalezljive bolezni COVID-19 in dokazovanje prebivanja v posamezni občini
Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin, ki je začel veljati 30. marca 2020, v 4. členu določa, da je v času razglašene epidemije COVID-19 posameznik s stalnim ali začasnim prebivališčem lahko nastanjen samo na enem naslovu prebivanja in ga v času razglašene epidemije ne sme spreminjati oziroma se seliti med obema prebivališčema.
Upravne enote v času izvajanja Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ), ki je pričel veljati 29. marca 2020, ne sprejemajo strank (razen v nujnih primerih). Poslovanje in s tem zagotavljanje registracije novega prebivališča v registru stalnega prebivalstva je mogoče samo elektronsko oziroma z obravnavo vlog, ki pridejo po pošti.
Zaradi povečanja števila vlog za vpis spremembe naslova stalnega ali začasnega prebivališča, vse vloge ne morejo biti obravnavane pravočasno, to je v roku, ki bi organom, ki nadzirajo izvajanje odloka, omogočal preverjanje dejanskega stanja v registru stalnega prebivalstva.
Zato lahko posameznik, ki še ni vložil vloge za vpis spremembe naslova, svoje stalno ali začasno prebivanje v občini dokazuje z dokazilom o pravici do prebivanja na naslovu. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, šteje izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca. Navedena dokazila so tudi sicer, skladno z Zakonom o prijavi prebivališča, potrebna za izvedbo prijave prebivališča.
Posameznik, ki je že vložil vlogo za vpis spremembe naslova, pa vloga še ni rešena, lahko svoje stalno ali začasno prebivanje na naslovu do odločitve upravne enote oziroma do evidentiranja prijave v registru stalnega prebivalstva za namen izvajanja tega odloka dokazuje z dokazilom o oddani vlogi.
Že oddano vlogo za prijavo spremembe prebivališča na upravni enoti se do izvedene prijave oziroma odločitve upravne enote namreč šteje enakovredno kot urejeno prijavo prebivališča in jo je potrebno upoštevati kot dokazilo za namen izvajanja odloka. Navedeno pomeni, da so izpolnjeni pogoji iz 4. člena odloka. Posameznik s stalnim in začasnim prebivališčem pa je lahko nastanjen samo na enem naslovu prebivanja in ga v času razglašene epidemije ne sme spreminjati oziroma se seliti med obema prebivališčema. Prijava spremembe prebivališča mora biti zato oddana za prebivališče, na katerem posameznik namerava biti v času razglašene epidemije.
Vir: Ministrstvo za notranje zadeve