V DOMU ANDREJE MADFREDA JE POTEKALA 128. SEJA SVETA REGIJE
Na seji sveta severnoprimorske regije, ki je danes potekala v Domu Andreje Manfreda v Kobaridu, so župani in ostali predstavniki občin spregovorili o razvojnih projektih in težavah, s katerimi se ob tem srečujejo občine. Svet regije sestavljajo vsi župani v regiji; torej župani občin Kobarid, Bovec, Tolmin, Kanal ob Soči, Idrija, Cerkno, Brda, Mestne občine Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Ajdovščina, Miren-Kostanjevica, Reneče-Vogrsko in Vipava.
Župani iz Severno Primorske (Goriške) razvojne regije so se srečali tudi s predstavniki Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj. Kobarid sta s sodelavci obiskala minister dr. ALEKSANDER JEVŠEK in državna sekretarka ANDREJA KATIČ. Med razvojnimi projekti so izpostavili predvsem komunalno infrastrukturo. Zbrane je kot gostitelj nagovoril naš župan MARKO MATAJURC.
"V tem trenutku se osredotočamo na projekte, ki jih začrtuje dogovor za razvoj regij, to je ta teritorialni mehanizem, in so usmerjeni na štiri področja. Prvo so podjetniški inkubatorji, začenjamo pa tudi pogovore o možnostih vzpostavitve mrežnega inkubatorja, ki bi pokril celotno regijo," je v izjavi po seji povedal direktor Posoškega razvojnega centra Simon Škvor.
Največje potrebe celotne regije predstavlja zagotavljanje primerne oskrbe s pitno vodo in čiščenja odpadnih voda. Težave predstavljajo trenutni kriteriji, ki določajo pridobitev sredstev za projekte. "S takimi težavami se sooča večina regij v Sloveniji, saj morajo projekti obsegati najmanj 2.000 populacijskih enot za čiščenje odpadne vode in nad 10.000 populacijskih enot za vodovodne sisteme. Tukaj imamo kot regija kar precej izzivov, da te projekte uskladimo," je še povedal Škvor.
Zelena infrastruktura je novost med projekti v obdobju 2021-2027 in zajema predvsem urejanje urbanih mestnih središč. Kot četrto področje pa je Škvor omenil investicije v državno kolesarsko omrežje. "Mi bi si želeli, da se ta projekt za celotno regijo nadaljuje," je še dejal.
Minister Jevšek je prisotnim predstavil evropsko kohezijsko politiko v obdobju 2021-2027 ter izvajanje mehanizma dogovor za razvoj regij. Predstavil pa je tudi osnutek novele zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki naj bi ga predvidoma do poletja poslali v parlamentarno proceduro.
Severnoprimorski župani so mu povedali, da si želijo take organiziranosti, kot je sedaj v regiji tudi v prihodnje. "Severnoprimorska regija je regija, kjer župani znajo medsebojno sodelovati, ki se znajo povezovati, ki govorijo z enim glasom in to je tisto, kar je zelo koristno tudi pri koriščenju evropskih sredstev in sploh pri ukrepih skladnega regionalnega razvoja. Mi sedaj popravljamo zakon predvsem zaradi glasov županj in županov v Sloveniji," je povedal Jevšek.
Državna sekretarka Andreja Katič pa je povedala, da bo v novelo zakona vključeno tudi pravilo, da država ne sme več nalagati lokalnim skupnostim dodatnih nalog, če ob tem ne zagotovi tudi finančnih sredstev, ki so potrebna za njihovo izvajanje.
Na seji sta prisotna minister in državna sekretarka predstavila uspešno črpanje sredstev EU v prejšnji finančni perspektivi. Slovenija se uvršča med pet najuspešnejših držav v EU pri črpanju teh sredstev.
Andreja Trojar Lapanja iz novogoriške občine pa je opozorila na težave, ki jih imajo investitorji pri gradnji kolesarskih poti na območjih Nature 2000. V novogoriški občini meje zaščitenih območij marsikje segajo do roba državnih cest, zato vzporednih kolesarskih poti ne morejo graditi. Pozvala je ministrstvo, naj pri reševanju teh težav, ki jih nimajo le severnoprimorske občine, bolj pohitijo in gledajo nanje bolj življenjsko.
Vir: STA, Občina Kobarid
Foto: Občina Kobarid, Posoški razvojni center