Čudovita narava Slovenije skozi objektiv Silva Jelinčiča
V četrtek, 20. oktobra 2022 je v dvorani Kulturnega doma Simona Gregorčiča v Kobaridu potekala premierna predstavitev novega filma Silva Jelinčiča-Pančota z naslovom Čudovita narava Slovenije. Obiskovalci so uvodoma z zanimanjem prisluhnili besedam avtorja, ki je skozi pogovor z moderatorjem večera pripovedoval o zadnjih 20 letih delovanja v Lovski družini Kobarid in razlogih, zakaj je orožje pretežno zamenjal za fotografski aparat in kamero. Silvo je ljubitelj narave je že od mladih let. Ko je dopolnil 24 let si je kupil prvo kamero Super 8 in začel s prvim snemnjem narave. Ta njegova ljubezen do narave in divjadi je Silva prevzela tako močno, da rajši kot bi vzel s sabo samo puško, vzame še kamero in fotoaparat ter posname čudovite prizore. Le te je strnil v 54 minutni film, ki pa ni njegov prvi. Ta njegov prvi film »Poslednji boj« je prejel več nagrad, med drugim v Trstu in Mariboru leta 2010 in 2019. Leta 2015 je na 23. Trofeo Trieste prejel pokal za prvo mesto za film »Kraljestvo medveda«. Na mednarodnem festivalu nekomercionalnega filma v Mariboru je leta 2011 za film »Skriti svet narave« prejel prvo nagrado. Za njegove uspešne dosežke na področju fotografije in snemanje dokumantarnih filmov na temo divjadi in narave je leta 2013 prejel priznanje Občine Kobarid, leto pred tem pa plaketo Lovske zveze Slovenije za lovsko kulturo druge stopnje.
Film Čudovita narava Slovenije je z vmesnimi premori nastajal 7 let. Kadri so bili posneti v Triglavskem narodnem parku, na Bovškem, Matajurju, Kobariškem Stolu, ob reki Soči in vse do Kočevskih gozdov, v različnih letnih časih od spomladi, poletja, jeseni do zime. Koliko truda in časa je bilo za nastanek filma potrebnih, koliko juter, večerov in noči je preživel zunaj, da je nastajal film, je težko oceniti. Čudoviti so posnetki svatovskega petja ruševca, življenje svisca ter rasti mladiča planinskega orla v gnezdu. Tu so še posnetki vidre, majhnega vodomca pri lovljenju ribic ob Soči. Pa tudi kozorogi, jelen, gams in srnjaki. Prvič smo izvedeli, da se v zadnjih štirih letih poleti na bregovih Soče zadržuje in gnezdi tudi pisana ptica »čebelar«.
Obiskovalci premierne predstavitve filma so opazili, da na v filmu ni divjega prašiča, volka in risa. Kot je zatrdil avtor je snemati to divjad, velika njegova želja in projekt v naslednjih letih. Na predstavitvi so bili poleg lovskih tovarišev Posočja, prisotni tudi direktor strokovne skužbe LZS mag. Božo Zakrajšek, strokovni sodelavec na LZS Gregor Bolčina, predsednik LZ Gornjega Posočja Aljoša Mozetič in podpredsednik Valter Čebokli ter starešina LD Kobarid Igor Volk. Pogovor je po končani prireditvi nanesel tudi na predlog, da bi ta film dobil pot v vse osnovne šole v Sloveniji, saj bi tako učenci v učnem procesu spoznali ta čudovit svet narave naše Slovenije.
Vojko Hobič