20 let Knjižnice Kobarid
Na Kobariškem začetki knjižničarstva segajo v sredino 19. stoletja, ko so na Libušnjah ustanovili Družbo mladeničev in devic za pobožno življenje. Po zgledu drugih slovenskih trgov je v Kobaridu leta 1871 začela delovati Narodna čitalnica, katere duša delovanja je bil takratni kobariški župnik, pesnik Simon Gregorčič. Na prelomu stoletja je občina odprla javno knjižnico, ki je bila na slovenskih tleh prva te vrste. Po prvi vojni je predvojna Čitalnica poskušala nadaljevati svoje poslanstvo, tudi z odprtjem knjižnice leta 1923, vendar je italijanska fašistična oblast ovirala njuno delovanje, zato sta prenehali delovati že leta 1925. Po osvoboditvi je knjižnica z nekaterimi prekinitvami delovala v okviru Prosvetnega društva Simon Gregorčič v kulturnem domu do leta 1964.
Njeno poslanstvo je od leta 1978 nadaljevala potujoča knjižnica na svojih mesečnih postankih v Kobaridu in okoliških krajih.
Konec 90. let prejšnjega stoletja se je začela uresničevati ideja o izgradnji knjižnice v Kobaridu. Občina je odkupila Šribarjevo hišo in v sodelovanju s Knjižnico Cirila Kosmača Tolmin pričela s prenovo. Takrat najsodobnejše opremljen oddelek splošne knjižnice v Sloveniji, zasnovan kot sodobno informacijsko in družbeno središče, je bil slovesno odprt 27. junija 2002.
V obdobju dvajsetih let je knjižnico obiskalo več kot 330.000 obiskovalcev, ki so si izposodili preko 700.000 enot gradiva. V knjižnici so se odvijale tudi najrazličnejše dejavnosti: od predavanj, izobraževanj, literarnih večerov, razstav, delavnic, obiskov šolskih in predšolskih skupin ter pravljic z lisico Mico.
Ob Dnevu knjižnice so v sredo, 28. 9. 2022 z več dogodki obeležili 20. obletnico delovanja Knjižnice Kobarid.
Predstava Čarovniška abeceda, v izvedbi skupine FulDoro je otroke popeljala v čarobni svet abecede, pogled v svet znanosti pa je s svojimi eksperimenti omogočila Hiša eksperimentov.
Ker je v letošnjem letu v Knjižnici Kobarid zaživel projekt Knjižnica semen, smo v goste povabili gospo Mišo Pušenjak. Z navdušujočim predavanjem »Od rastline do semena: o kakovostni vzgoji sadik in semen«, je poslušalce obogatila s številnimi uporabnimi nasveti.
V prostorih knjižnice pa je do konca leta na ogled pregledna razstava razvoja knjižničarstva na kobariškem in otroška likovna razstava, ki je nastala v sodelovanju z učenci OŠ Simona Gregorčiča Kobarid.
Metka Sok Razpet
Vir: arhiv Knjižnica Cirila Kosmača Tolmin