Slovenija, Kobariški muzej ter Fundacija Poti miru z dediščino prve svetovne vojne se predstavljajo v Iepru v Flandriji v Belgiji
V Iepru v Belgiji, ki je razglašeno mesto miru, se je v ponedeljek 13.12. 2021 v znamenitem Flandrijskem muzeju prve svetovne vojne Slovenija predstavila z dediščino soške fronte. Dogodek je bil izveden pod pokroviteljstvom Veleposlaništva Republike Slovenije v Kraljevini Belgiji v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evropske Unije in 30. letnice samostojnosti slovenske države.
Slovenska delegacija je bila v prijateljskem Iepru toplo sprejeta. Ob tej priložnosti je bila postavljena občasna razstava Kobariškega muzeja »29 mesecev bojev ob Soči«, ki bo v Belgiji na ogled do 9. 1. 2022. Slovenija je Flandrijskemu muzeju prve svetovne vojne donirala spominski stol kot pomnik padlim vseh narodov na zahodni fronti.
Na slovesnem dogodku so spregovorili županja Iepra Emmily Talpe, slovenski veleposlanik v Belgiji dr. Rado Genorio, slovenski vojaški ataše v Belgiji polkovnik Aleš Marič in direktor Kobariškega muzeja mag. Martin Šolar.
S kulturnim programom obogaten dogodek v Iepru je bil zaključen s podpisom Sporazuma o sodelovanju med Flandrijskim muzejem prve svetovne vojne, Kobariškim muzejem in Ustanovo Fundacija Poti miru s ciljem nadaljnjih prizadevanj za vzpostavitev Evropske poti miru.
Kobariški muzej že dobrih 30 let ohranja dediščino in spomin na soško fronto, enako desetletje za Kobariškim muzejem ustanovljena Fundacija Poti miru. Poslanstvo obeh slovenskih ustanov je poslanstvo miru in sporočilo o nesmiselnosti vojne. Enako poslanstvo ima In Flanders Fileds Museum in mesto Ieper. Sodelovanje obeh muzejev sega v čas prvega predsedovanja Slovenije Svetu EU leta 2008. Takrat se je Kobariški muzej prvič predstavil v Iepru z občasno razstavo Velika vojna v Krnskem pogorju.
Razstava »29 mesecev bojev ob Soči« ki si jo od oktobra 2020 lahko ogledate tudi v Kobariškem muzeju, predstavlja kronološki pregled vzrokov, dogodkov, bitk in posledic prve svetovne vojne na slovenskih tleh. Razstava postavljena v Belgiji je dvojezična, angleško – flamska.
Spominski stol iz Slovenije, avtentičen restavriran stol, ki so ga dejansko uporabljali italijanski alpini v zaledju frontne linije, je darilo Slovenije memorialni spominski razstavi stolov v mestu Ieper. Stoli na spominski razstavi prihajajo iz več kot 100 držav širom po svetu od koder so bile doma žrtve zahodne fronte v prvi svetovni vojni.
Sporazum o sodelovanju med mestom Ieper, Flandrijskem in Kobariškim muzejem ter Ustanovo Fundacija Poti miru je potrditev dobrega sodelovanja in izkazuje namero vzpostavitve Evropske poti miru vzdolž vseh front prve svetovne vojne. Fundacija Poti miru v Posočju je z že vzpostavljeno potjo od Alp do Jadrana pobudnik in ima vodilno vlogo pri ideji in nameri vzpostavitvi Evropske poti miru. Evropska Pot miru je navdih zgodovinskega spomina za sodelovanje in vzpostavitev trajnega miru v prihodnosti.
Tekst in fotografije:
Kobariški muzej